+66 807177001 pptravel@yahoo.com

Kambodża – podstawowe dane

Kambodża jest krajem położonym w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem, a od południa ma dostęp do Zatoki Tajlandzkiej. Ma powierzchnię 181 035 km².

Ludność Kambodży liczy około 15 milionów mieszkańców. Stolicą kraju jest Phnom Penh, a językiem urzędowym jest khmerski.

Kambodża ma bogatą i burzliwą historię, która sięga czasów imperium Khmerów, które w średniowieczu dominowało w regionie. W XIX wieku znalazła się pod protektoratem Francji, a następnie była częścią Indochin Francuskich. Po II wojnie światowej uzyskała niepodległość, ale wkrótce pogrążyła się w wojnie domowej i brutalnym reżimie Czerwonych Khmerów, który doprowadził do ludobójstwa i zniszczenia kraju. W 1979 roku została oswobodzona przez wojska wietnamskie, ale dopiero w 1991 roku podpisano porozumienie pokojowe i rozpoczęto proces demokratyzacji.

Obecnie Kambodża jest monarchią konstytucyjną z wybieranym parlamentem i rządem. Głową państwa jest król Norodom Sihamoni, a szefem rządu jest premier Hun Sen. Kambodża jest członkiem ONZ, ASEAN, RCEP, Szczytu Azji Wschodniej, WTO, Ruchu Niezaangażowania i Frankofonii. Ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji, opartą głównie na rolnictwie, turystyce i przemyśle tekstylnym; ale jednak kraj nadal boryka się z problemami ubóstwa, korupcji, nierówności społecznej i naruszeń praw człowieka.

Jest krajem o bogatej kulturze i dziedzictwie, które odzwierciedla się w sztuce, architekturze, literaturze, muzyce i religii. Większość ludności wyznaje buddyzm therawadyjski, który wpływa na ich sposób życia i wartości. Największą atrakcją turystyczną Kambodży jest zespół świątyń Angkor Wat, który jest uznawany za arcydzieło architektury khmerskiej i symbol narodowy.

Przykłady wakacji oraz wycieczki w Kambodży:

wakacje Wietnam-Kambodża

wakacje Tajlandia-Kambodża

wycieczka w Kambodży