Świątynia Bayon, zbudowana przez króla Dżajawarmana VII w XII/XIII wieku, jest popularnym zabytkiem w kompleksie Angkor w Kambodży.

Monumentalne kamienne twarze, które zdobią wieże Bayon, tworzą niezapomniane wrażenie na odwiedzających. Te twarze,  patrzą w cztery strony świata. Symbolizują wszechobecność i wszechwiedzę. Bayon stanowi centrum starożytnego miasta Angkor Thom. Jest wyjątkowy ze względu na swoją bogatą dekorację rzeźbiarską.

Wewnętrzne i zewnętrzne galerie świątyni zdobią płaskorzeźby. Przedstawiają wydarzenia z panowania Dżajawarmana VII oraz życie jego poddanych. To pozwala historykom lepiej zrozumieć codzienne życie w tamtych czasach.

Świątynia Bayon, nadal zachwyca swoją architekturą i historią. Jest świadectwem dawnego imperium Khmerów i ich artystycznych oraz inżynieryjnych osiągnięć. Dziś Bayon jest częścią obszaru Angkor, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przyciąga rokrocznie tysiące turystów z całego świata. Wizyta w tej świątyni to  podróż w czasie do serca starożytnego imperium Khmerów. To także okazja do kontemplacji nad przemijaniem i trwałością ludzkich dzieł. Świątynia Bayon pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc w Kambodży, a jej uśmiechnięte kamienne twarze nadal są przedmiotem badań i dyskusji wśród uczonych i historyków sztuki.

wycieczka do Angkor Wat